FT36T-R2-BS tremolo system
Réf. FT36T-R2-BSMade by : Tremoline
Stainless Steel double locking tremolo + R2 (41.4mm) Locking Nut, Black 290,00 €
Sold out
Sold out Shipping from 14/05/2026
Fabrication Product made in Bulgaria
Stainless Steel double locking tremolo + R2 (41.4mm) Locking Nut, Black
BENEFITS and UNIQUE FEATURES
FITS almost ALL TREMOLO GUITARS – thanks to its COMPACT and SMART DESIGN the Tremoline FT36T is not only a fully functional RETROFIT of the most widely spread Double Locking Tremolo System, but also it retrofits some of the 2-point (74.2mm) non-locking tremolos with additional wood work.
ENHANCED SUSTAIN – achieved thanks to the use of a thicker solid stainless steel Sustain Block.
Made in Bulgaria.
TECHNICAL DATA
Tremolo Unit type:   double locking
E-E Center width:   52.0mm / 2.06"
String spacing:     10.4mm / 0.41"
Pivot Stud spacing:   74.2mm / 2.92"
Tremolo Unit radius:   304.8mm / 12.0" (14” or 16”)
Sustain Block thickness: 10.0mm / 0.39"
Sustain Block Height:   36.0mm / 1.41"
Locking Nut type:   R2
Orientation:     Right handed
Nut Base width:   41.4mm / 1.63"
E-E center width:   34.8mm / 1.37"
String spacing:            6.4mm / 0.252"
Locking Nut radius:   254.0mm / 10.0"
Nut Base fixing:   from above - underneath
Retainer Bar kit:  included
SPECIFICATION
Tremoline FT36T tremolo system set includes following parts:
Tremolo Unit set:   1
  Baseplate   1
  Sustain Block   1
  Retainer Bar   1
  Saddle Assembly   6
  Saddle Shim   2
  String Lock Insert 6
  Fine Tuning Screw 6
  Saddle Mounting Screw 6
  String Lock Screw 6
  Trem Mounting Screw 2
  Retainer Screw 16mm   2
  Shim Ring   12
  Tremolo Arm Spring 1
  Tremolo Arm Sleeve 1
  Tremolo Arm Screw 1
Spring Claw:     1
Adjustment Screw:   1
Pivot Stud:     2
Pivot Insert:     2
Tremolo Arm:     1
Tremolo Spring:     4
Spring Claw Screw:   2
Clamp Cable Lug:   1
Cable Lug Screw:   1
Key wrench 1.5mm:   1
Key wrench 2.5mm:   1
Key wrench 3.0mm:   1